Mājas | Tavai apkārtnei | Kā uztaisīt putnu būri
Šobrīd tiešsaitē ir 25 viesi 
Kā uztaisīt putnu būri Drukāt E-pasts:
Vide - Tavai apkārtnei

Ja vēlies, lai aiz loga dzirdama putnu čalošana un Tavam mazulim ir milzīgi brīnumi, uztaisi putnu būrīti (vai barotavu;). Noderīgi un patīkami. Šeit lasi, kā to var dabūt gatavu pareizi.

Putnu prasības attiecībā pret mājokli atšķiras pēc diametra, dziļuma un ieejas atveres diametra. Putnu būrīšus labāk taisīt no sausiem dēļiem (slapji izžūstot veidos šķirbas). Ieejas atveri der pārklāt ar "jumtiņu", tādējādi pasargājot no lietus. Naglu vai skrūvju galvas der iedzīt stiprāk, lai "iesēžas" kokā.

Būrīšiem vajadzētu būt viegli atveramiem tīrīšanai. Laktiņa pie ieejas nav nepieciešama, pilnīgi pretēji, tā var kalpot par atbalstu plēsoņai, kura met kāru aci uz mazajiem putnēniem. Tā vietā der izveidot "slieksni"būrīša iekšpusē, lai kaķis vai cauna nevar ar ķepu izķeksēt būrīša "saturu" Wink

Ventilācijas atveres (izurbjot pāris mazus caurumiņus) obligāti jāiestrādā VIRS ieejas atveres. Ja ir iespēja, ka putnu būrītī var iekļūt ūdens, grīdas vidū der izurbt mazu caurumiņu, kur noplūst ūdenim. Ar aprēķinu, ka ligzda šo caurumiņu nosegs.
Būrīša izskatu un kalpošanas ilgumu var uzlabot, to nokrāsojot kādā neitrāli zaļā vai pelēkā krāsā. Galvenais, lai būris īpaši neizceļas uz  kopējā fona.

Pirms sākt putnu būri, vajadzētu apzināties, kādiem putniņiem tas būs piemērots. Ja platība nav milzīga, mazie "nomnieki" varētu būt pa pārītim no katras sugas (ja vien tās nav čurkstes). Protams, ka neiecietība vienas sugas starpā, kura tiek izrādīta riesta laikā, nav attiecināma pret dažādu sugu pārstāvjiem. Minimālais ieteicamais attālums starp būrīšiem sīkajiem dobumperētājiem putniem ir 50 metri (pūcēm — 500 m). Būrītis jāpiestiprina pie koka ar naglām vai arī jāpiekar pie zara ar stiepli, vēlams ar skreju pret A, DA vai ZA. Nav ieteicams būrīti piesiet ar stiepli ap koku, jo tad stieple ieaug kokā vai pārtrūkst, kokam augot. Būrīša piestiprināšanas augstums sīkajiem dobumperētājiem putniem — 1,5 -4 m. Skreju vēlams vērst pret klajāku vietu, tai ir jābūt neaizsegtai no koku zariem.

Dobumperētāji putni nekad neizmanto ligzdošanai veco ligzdu! Atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī izmet no būrīša pērno ligzdas materiālu, sīkie dobumperētāji putni (zīlītes, melnais mušķērājs) būrīšus netīra, bet būvē jauno ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem. Būrītis, kas varētu kalpot vēl 5 - 10 gadus, ir kļuvis neizmantojams jau pāris gados. Bez tam ligzda, kas ir uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām ligzdām, ir daudz vieglāk sasniedzama plēsējiem — tā atrodas tuvāk skrejai. Tādēļ sīko dobumperētāju būrīši ir jāiztīra (jāizmet viss ligzdas materiāls, kas atrodas būrītī) katru gadu, vislabāk pēc ligzdošanas sezonas — vasaras beigās vai rudenī. Nereti vecajos ligzdu materiālos savairojas putnu parazīti (piem., blusas), tādēļ ir ieteicams rudenī tīrīt ne tikai sīko dobumperētāju, bet arī citu putnu būrīšus.

Būris dzenim, putnu būrīšu izmēri:

Būris novietojams uz kāda staba vai  nokaltuša koka. Paceļams jumts. Dēļa platums 18cm. Ievēro, ka zīmējumā izmēri dotu collās - Colla ir 2,54 centimetri.

 

Putnu būris dzenim Putnu būris dzenim

Putnu būrītis zīlītēm un melnajam mušķērājam.

Ievēro!

  • Zīmējumā izmēri doti milimetros.
  • Naglas, uz kurām turēsies būrītis, iedzenamas aizmugurējās sieniņā caur jumtā iepriekš izurbtiem caurumiem. Pirms iedzīšanas naglām jānokniebj gali.
  • Jumtiņa šķiedrām jāiet virzienā no priekšas uz aizmuguri, citādi atšķelsies būrīša svaru turošā jumtiņa aizmugure un būrītis nokritīs.
Putnu būris zīlītei Putnu būris zīlītei
Putnu būris zīlītei

Veiksmi darbā! Smile

{jcomments on}