Mājas | Vēja enerģija | Vējš nesūtīs Jums rēķinu par elektrību

Alternatīvā enerģija

Šobrīd tiešsaitē ir 37 viesi 
Vējš nesūtīs Jums rēķinu par elektrību Drukāt E-pasts:
Alternatīvā enerģija - Vēja enerģija

Pēc diezgan ilgas meklēšanas internetā sameklēju Vācijā bāzētu interneta veikalu, kurš cenu un piedāvājuma zinā man šķita pats demokrātiskātais. Šeit ir tieša saite uz to: http://www.prevent-germany.com/windkraftanlagen/index.html

Es, kā jau vidusmēra Latvijas iedzīvotājs ar iedzimtu neuzticību visiem interneta veikaliem, kādu laiku šaubījos par šī veikala funkcionalitāti. Tomēr tiekme pēc neatkarības, kā arī  kārdinājums iegūt savā  īpašumā  šo lietu, ko sauc par vēja ģeneratoru, bija lielāks, un  es nolēmu riskēt zinātnes un tehnikas vārdā. Izvēlējos šo modeli: PWG 600 + 12/24V lādētāju-kontrolieri (nāk līdzi komplektā) par 650 eur. (Skatos- pacēluši cenas. Tagad tas maksā 690 eur.)

No vācu apraksta izrietēja, ka tas man saražos  max 750 W pie 14 m/s. Minimālais griešanās uzsākšanas vējš ir 3 m/s. Ieliku to grozā ( In den Warenkorb). Papētot pieejamo informāciju, secināju, ka vēl ir vajadzīgas divas lietas: 1)Parasti auto akumulatori (2gab.) un 2) satrāvas pārveidotājs (no 24V līdzstrāvas uz 230V maiņstrāvu). Iepērkoties nesajaukt ar 12v. Turpat bija arī nopērkami želejas akumulatori 100Ah par ļoti labu cenu, taču nevēlējos eksperimentēt ar pārlieku lielu naudas summu, tāpēc vēl grozā tik ieliku strāvas pārveidotāju (Spannungswandler) par 168eur, ar max izejas jaudu 2KW . "Aizbraucu" ar grozu pie kases (zur kasse) un aizpildīju nepieciešamo formulāru. Izrādījās, ka reģistrētiem uzņēmumiem (arī Latvijas) preces pienākas par 19% lētākas, jo tiek piegādātas bez vācu PVN nodokļa. Tā kā es nebiju firma, tad man tas "nespīdēja".

Pēc kāda laika atnāca atbilde, ka dati tiek apstrādāti un paredzamais rēķins. Vēl pēc laika -īstais rēķins.Tagad izmaksas:

 

1.Ģenerators (+kompl. ar lādētāju+vadības pults)
650eur
2.pārveidotājs no 24v uz 230v~
168eur
3.Transports DPD Packendienst 50eur
4. Bankas pārskaitījums
10eur
Kopā:
878eur

 

 

Akumulatorus - 2gb. jaunus 100Ah nopirku Skodā (Lietuva) uz tirgu 25Ls gab.Pēc apm 10 dienām saņēmu sūtījumu un ķēros klāt pie uzstādīšanas.

Ja arī Jūs sadomājiet ko tādu iegādāties, tad te ir pamācība.

 

Lai gan saņemtais komplekts šķita diezgan vienkārš, bija daži norādījumi, kuri nepieciešami, lai uzstādīšanas un ekspluatācijas laikā nerastos bojājumi. Ar tiem tad vēlos Jūs iepazīstināt.

 

Drošības pasākumi.

Jāievēro šādi punkti:

1. Izlasīt šo līdz galam, pirms sākat ģeneratora uzstādīšanu. Ja Jums ir jautājumi, kuri paliek atklāti, sazinieties ar mani tel. 29219441

2. Atrodiet piemērotu vietu uzstādīšanai. Tai jābūt cilvēkiem, dzīvniekiem un apkārtējiem objektiem neaizsniedzamā vietā. Zemākais punkts vēja ģeneratora darbības laikā (zemākākais rotora lāpstiņas punkts) ir vismaz 2,5 metru no zemes.

3.Ir svarīgi pārliecināties, ka vēja ģenerators ir kārtīgi pievienots mastam. Ja Jūs neesiet 100% pārliecināts par to, vai masts izturēs slodzi vētras laikā, apspriedieties ar kādu metālkonstrukciju speciālistu.

4.Vēja ģeneratoram ir brīvi jāgriežas ap savu asi jebkurā virzienā, kur vien vēlāk to pagriezīs vējš. Nav vēlama nepiederošu objektu atrašanās tā tuvumā.

5. Ja atklājat rotora lāpstiņu bojājumus, vēja ģeneratoru nepieciešams uzreiz apstādināt un rotora lāpstiņas ir demontējamas. Ja vētras dēļ tas nav iespējams, bloķējiet to ar vadības pulti līdz vētra rimsies.

6.Nepieļaujiet ģeneratora brīvu griešanos bez akumulatoriem. Uzstādot ģeneratoru, savienojiet vadus īsslēgumā. Līdz ar to tas negriezīsies.

7.Vadu pievienošanai izvēlieties mierīgu laiku. Tiko ģenerators sāk griezties, pastāv risks dabūt elektrošoku. Nepieskarieties kailiem vadiem.

8.Pieslēgumam izmantojiet tikai jaunus un kvalitatīvus vadus.

 

Piemērotākā vieta vēja ģeneratora uzstādīšanai:

Vairumā ES dalībvalstu vēja ģeneratoru uzstādīšana ir atļauta bez jebkādas saskaņošanas. Tik jāņem vērā šādi nosacījumi:

1. Rotora spārnu diametrs ir mazāks par 2m.

2.Vēja ģeneratora masts ir zemāks par 10m.

3.Vēja ģenerators nav par apgrūtinājumu Jūsu kaimiņiem.

4.Ja jūs dzīvojat daudzdzīvokļu mājā, pirms uzstādīšanas griezieties savā namu pārvaldē ar rakstisku iesniegumu.

 

Lai vēja ģenerators varētu sniegt Jums maksimāli labumu, to ir nepieciešams nodrošināt ar pietiekami stipru vēju. Ir divi vēju veidi:

1. Turbolents vējš. Lai to nokonstatētu, atliek vien pavērot vēja spēlēšanos ar lapām vai putekļiem. Šis vējš var būt pat diezgan spēcīgs, bet nav piemērots vēja ģeneratoram. Tāds vējš rodas tam sastopoties ar šķēršļiem piem. mājas, koki vai krūmi.

2.Virzītas vēja straumes(Vējš pūš vienā virzienā). Šis tad nu ir pareizais vējš Jūsu ģeneratoram (Skatīt skices).

vēja ģenerators shēma

 

 

 

Vēja ģenerators shēma 2 Vēja ģenerators shēma 3

Atcerieties, vēji var pūst no dažādiem virzieniem. Ja Jums fiziski nav iespējams vēja ģeneratoru nodrošināt ar optimālu novietojumu, tad izvēlieties vietu no kurienes vējš pūš visbiežāk.

Masts.

Mastam jābūt stabilam un ar atsaitēm. Rotora lāpstiņas  no masta un jebkuras atsaites nedrīkst būt tuvāk par 10 cm. Caurules diametrs ne mazāks par 2,5 collas. Masta min. augstums-3m. Mastu nepieciešams aprīkot ar zibens novedēju. Ir izdevīgi, ja masts ir veidots tā, ka vajadzības gadījumā var ērti veikt demontāžu.

Komplektācija.

Salīdziniet piegādātos komponentus pēc zīmējuma. Pirms sākat montāžu, pārliecinieties, vai visi nepieciešamie priekšmeti ir pieejami.

Vēja ģeneratori shēma 5

 

Vēja ģeneratora uzstādīšana (šeit ir nobildēts PWG400):

Izvelciet kabeli cauri mastam.

Vēja ģeneratori shēma 6

Pievienojiet vēja ģeneratoru pie masta ar skrūvēm. Pozīcijas 13,14,15 (dažās komplektācijās nāk līdzi flancis, kurš jāpiemetina pie masta)

Vēja ģeneratori

Noņemiet uzgriezni M24, poz.10 Uzlieciet rotora zvaigzni. Pievelciet to ar spēku 70-85Nm.

Vēja ģenerators

Uzlieciet rotora lāpstiņas virsū zvaigznei ar līdzeno pusi (otra puse veidota ar izciļņiem, lai nesajauc).  Rotora lāpstiņām ir jābūt nedaudz vērstām uz aizmuguri.

Vēja ģenerators

Uzlieciet vāciņu, pieskrūvējiet to.

Vēja ģeneratori

Neaizmirstiet mastu aizsargāt no zibens spērieniem.

Vēja ģenerators var tik izmantots kopā ar saules moduli (Nopērkams tai pašā interneta veikalā sākot no 128 eur). Lādēšanas kontrolierim šim nolūkam ir paredzēta speciāla pieslēguma vieta.

Visas shēmas pamats ir vadības pults jeb kontrolieris, kuru saņemsiet kopā ar ģeneratoru. Tas reizē ir arī taisngriezis, lādētājs un rokas bremze. Pats ģenerators ražo 3 fāžu maiņstrāvu. Tā kā šāda strāva vēja neregularitātes dēļ ir nepastāvīga, tad ir nepieciešami akumulatori.

Vēja ģeneratori

Akumulatori ir pieejami dažādās versijās, piemēram svina, želejas, tādēļ lūdzu nodrošiniet svina akumulatoriem pietiekamu ventilāciju, ja tie atrodas telpās. Akumulatora negatīvo polu nepieciešams iezemēt.

Akumulatora lādēšana ir pilnībā automatizēta. Ja tie ir pilnībā uzlādēti vai arī vējš ir par lielu, periodiski notiek ģeneratora automātiska bremzēšana. Viss bremzēšanas process ilgst aptuveni 2 min., un par to liecina iedegta dzeltena LED.

Fabrikas iestādījumi kontrolierim ir: 13,8 (12V variants)un 27,6 v(24V slēgumā). Kontrolieris pats nosaka vai ir 12V vai 24V akumulatoru slēgums.

Ģenerators ir jāsavieno ar kontrolieri mierīgā laikā ar trīdzīslu kabeli jebkādā secībā. (Neierīkot pa vidu kaut kādus slēdžus). Pēc tam kontrolieris ar resniem (cik vien resnu var iebāzt kontroliera pievienojuma vietā) un pēc iespējas īsākiem vadiem ir jāsavieno ar akumulatoriem. Ievērot polaritāti. Iedegas dzeltena LED, kura pēc brīža izdziest, un lādēšana var sākties.

Tālāk akumulatori ir jāsavieno ar strāvas pārveidotāju. Šeit arī ir jāizmanto resnus vadus (metinātāju vadus) vai tādus, kuri ir sastopami automašīnās pie akumulatoriem ne garākus par 2m. Min. spriegums pie, kura vēl strādā strāvas pārveidotājs ir 21,4 volti un ne mazāk kā 5A. Pēc tam tas pats izslēdzas. Max izejas jauda ir 2KW. Spriegums 230V.

Te ir nobildēts mans šedevrs. Droši vien kādam sanāks labāks izpildījums.

Vēja ģeneratoru akumulātors

Par mastu izmantoju veco DM antenas mastu (Atsaitēts ar trosēm). Manā gadījumā pašlaik rudens mēnešos regulāri tiek darbinātas 8 lampas (ekonomiskās 21W=105sv/g.) , 1 televizors un 1 dators. Priekš manis neizpētīts ir saules modulis, kuru var papildus pieslēgt pie kontroliera un kurš turpat tai paša veikalā arī ir nopērkams. 

Vēja ģenerātora masts

Secinājumi:

Šāds komplekts man saražo mēnesī vidēji 5Ls. It kā jau nav daudz. Ļoti iespējams, ka, ja būtu izmantojis vāciešu piedāvātos želejas akumulatorus, tad labums būtu lielāks. Valdošos vējus tāpat aizšķērso netālu esošās deviņstāvu mājas. Taču, ja kāds Jums piedāvā līdzīga izmēra vēja ģeneratoru ar piebildi, ka nu ar to varēs gandrīz vai māju apsildīt, tad neticiet tam. Fiziku neapmānīsi.Pie pašreizējām elektrības cenām šis ģenerators man atmaksāsies pēc apm. 10 gadiem. Ja ņem vērā prognozējamo cenu pieaugumu 2009.g. vasarā, tad - pēc 7 gadiem. Tomēr esmu ieguvis drošības sajūtu, jo arī mana māja ir aprīkota ar centrālapkures cirkulācijas elektrisko sūkni. Jebkurā brīdī to varu pārslēgt uz savu elektrību. Nav slikti, ja tāds ir uzstādīts kaut kur attālos lauku nostūros, kur notiek bieži elektropadeves traucējumi lielāka vēja dēļ. Tieši tad uz to arī var paļauties, jo ir taču vējš un tiks ražota strāva. Šis ir labs risinājums visur tur, kur nevar pievilkt elektrību lielo izmaksu dēļ. Ja šāds ģenerators ir uzstādīts brīvdienu mājās, kur cilvēki apgrozās tikai nedēļas nogalēs, tad nav obligāti jāpērk daudzi šādi ģeneratori. Tā vietā var piepirkt klāt pāris akumulatorus. Tad būs pa nedēļu uzkrāta pietiekami daudz enerģijas, lai visa vakara garumā tiktu nodrošināti visi nepieciešamie patērētāji, kaut arī laukā ir bezvējš.

Ja vēlaties palielināt jaudu, tad var nopirkt pāris komplektus klāt un savienot paralēli kopā akumulatorus.

Vēja ģeneratora shēma

Otrais zemāk redzamais ģeneratora modelis black 300 ir domāts mazāk vējainām vietām.  Tā jauda ir 300W pie 9m/s. Kad es pirku savējo, tad šis vēl nebija pārdošanā. Šim nav pastāvīgie magnēti, tāpēc viņam ir viegli iesākt griezties (pie 0,8m/s). Ražot tas sāk pie 1,8 m/s, kad pola kurpes ir samagnetizējušās. Jūs jautāsiet: Kur tad ir šī ģeneratora priekšrocība? Šis taču ir mazāks! Atbilde: Iedomājieties situāciju, kad vējš visu dienu pūš 3m/s. Tad PWG400/600 tā arī visu dienu nostāvēs ne reizi nepagriezis spārnus, turpretim šis visas dienas garumā būs saražojis kārtīgu kilovatu. Otra situācija: Ir liels vējš. Lai netiktu "izvārīti" akumulatori, kontrolieris ik pa laikam apstādina PWG 600 ģeneratoru, jo lādēšanas spriegums pārsniedz 27,6V. Šajā brīdī nenotiek lādēšana. Turpretim Black 300 pie vēja ātruma 14m/s ražos 450W un netiks pārsniegts spriegums akumulatoros. Līdz ar to neieslēgsies bremzēšanās. Paši vācieši par šo izsakās ļoti atzinīgi.

Ja Jums ir radušies kādi jautājumi, tad rakstiet: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 

Saite uz avotu{jcomments on}